Evoluce rance

Zodpovědný horský turista nevyráží do hor nevybaven. V souboji s tou nelítostnou přírodou je třeba mít navrch, aby nás náhodou nepřekvapila nějakou svou podpásovkou. Třeba změnou počasí k horšímu, hladem nebo žízní. My spěchající turisté používáme menší batohy, které v ideálním případě pojmou dostatek potravy, pití a vybavení na naše dobrodružství. Jelikož cenotvorby těchto batohů se inspirují ve výškách, kam se s nimi odvažujeme, rádi bychom byli nuceni koupit pouze jeden. Ale který? Mám čtvrtý běžecký batoh a tak mě napadlo se o nich rozepsat.

Inov-8 Elite 8l

První batoh jsem si koupil v Trailpointu. Nechtěl jsem Salomon, protože Salomon měl v té době každý. Sáhnul jsem po Inov-8. Tento batoh se vyznačuje velkou jednoduchostí. Černý pytel s vertikálním rozepínáním po celé délce, bez žádné výztuhy. V hlavní kapse není další členění. Dvě kapsy na bederním pásu. Batoh zasahuje až na bedra. Přikoupil jsem si kapsu na lahev, která se připevnila na ramenní popruh, na hrudník.

Inov8 na zádech

Inov8 na zádech – Transgrancanaria 2014

V jednoduchosti je síla, dalo by se říci. Na tomto batohu se nedá nic pokazit. Byl jsem šetřivý a koupil si jen jednu kapsu na lahev. Druhou jsem nosil v batohu a měnil. Kapsy na bederním páse byly dostatečně velké na všechny gely a tyčinky na závod. Do hlavní batohové kapsy jsem chodil jen pro výměnu lahví.

Byla to zajímavá zkušenost na začátek, aby si turista uvědomil, co by chtěl a co mu chybí.

 • Výhody: Jednoduchost.
 • Nevýhody: Nesedí dobře (rozedřená záda). Nedostatek kapes na lahve. Nepraktické rozepínání po celé délce zad (při výměně lahví jsem se pořád bál, o co jsem přišel).

Účastnil se těchto výletů:

 • Zugspitze Ultratrail (100km/5300m+) cca 15 hodin,
 • Beskydská sedmička (90km/4000m+) cca 16h,
 • Magredi Mountain Trail (165km/7000m+) cca 27h,
 • Pražská stovka (145km/4500m+) cca 20h,
 • Transgrancanaria (128km/6500m+) cca 19.

K dostání již jen asi 16l verze.

Ultimate Direction – PB Adventure vest 2.0

Batoh jsem kupoval ve Španělsku. Nebyl u nás k dostání a já zrovna bydlel u Madridu. Byla to tuším nějaká sleva a tak jsem výběr příliš neřešil. Věděl jsem, že nepotřebuji batoh s Camel bagem. Jsem nešikovný a jsem přesvědčen, že bych na občerstvení trávil mnohem více času plněním vaku, než lahví.

Těžký závod - velký batoh

Těžký závod – velký batoh. Ice Trail Tarentaise 2015

Model PA (?) se mi líbil, protože má nad kapsami pro lahve i kapsy na drobnosti se zipem. A to jak na popruzích, tak i dole pod pažemi (tam jsou dvoje, menší se zipem a větší bez zipu). Menší gely se vejdou i do kapsiček na straně kapes lahve. Vzadu je velká kapsa (s oddělením pro camel) a menší kapsa na zip.

Batoh sedí dobře, ale stále zasahuje i do nižších partií zad (ne, až na prdel ne). Po delších závodech jsem měl záda odřená. Je ale dostatečně velký, takže do něj vedle jídla a pití narvete i dostatek výbavy na ty horské závody, kde mají obří povinnou výbavu. Je to třeba jediný batoh, kam se mi vejde povinná výbava na Ice Trail Tarentaise (High Trail Vanoise – kde jsou povinné nesmeky).

Batoh je i z hodně odolného materiálu, takže svou funkci plní vzorně i po dvou sezonách v horách. Nepromokavý není.  Co jsem u něj ocenil je i možnost připnout hůlky. Není pevně dané kam, ale batoh má hodně gumových oček, které stačí.

 • Výhody: Objem. Výdrž materiálu. Při turistických závodech drží, univerzální kapsy na lahve – klasické plastové bidony. Velké množství gumových oček (třeba na připevnění hůlek).
 • Nevýhody: Větší váha (450g). Při běžeckých závodech zas tak dobře na zádech nedrží a dře. Nejdou použít softflask. Myslím, že docela nevýhoda je, že Ultimate Direction se do Čech snad už ani nedováží. Již se prodává verze 3.0.

Účastnil se těchto výletů:

 • Transvulcania (73km/4400m+) cca 9h,
 • 80km Mont Blanc (80km/6000m+) cca 14h,
 • Ronda dels Cims (170km/13000m+) cca 41h,
 • 2x Buff Epic Trail (110km/7500m+) cca 18h,
 • Ultra Pirineu (105km/6000m+) cca 14h,
 • Travesera Integral de los Picos de Europa (74km/7500m+) cca 14h,
 • 2x Ice Trail Tarentaise (65km/5500m+) cca 10h,
 • Trans Alpine Run (250km/16000m+) cca 34h.

Salomon S-Lab Sense Ultra Set – 3l

Při jedné návštěvě obchodu s vybavením na trail jsem si jej vyzkoušel. Váží 120g, takže o něm nevíte. Dva cecíky od Salomonu narvete na popruhy. Vedle těchto má na každém popruhu ještě kapsu (jedna na zip, druhá jen elastická) – ideální na gely. Jedná se o vestu, takže pod pažemi nejsou pouze popruhy ale širší kapsy na zip. Pomáhají držet batoh na místě a zároveň jsou dalším místem kam s jídlem, když nechcete do zadních kapes.

Rychlý závod, malý batoh. Transvulcania 2016

Rychlý závod, malý batoh. Transvulcania 2016

Na zádech je větší kapsa mezi lopatkami, menší pak níže, kde se dotýkají kapsy začínající pod paží. Musím přiznat, že je to vymyšlené dokonale. Jasně, je to individuální. Já si batoh prostě nerad sundavám a mám rád vše po ruce. Myslím, že ve své recenzi Ian Corless narval celou povinnou výbavu na UTMB. Mě se to nepovedlo ani na ITT.

 • Výhody: Superlehký (110g). Dostatek kapes, kapsiček.
 • Nevýhody: Na zádech drží, nicméně pořád mě skalpoval. Lehký materiál není úplně nejpevnější (stačí trochu nervózněji zasouvat láhev do kapsy a utrhnete kapsu). Kapsy vzadu nejsou zavírací, někomu může vadit hrozící vyklepání obsahu (nestalo se mi).

Účastnil se těchto výletů:

 • 2x Transvulcania (73km/4400m+) cca 9h,
 • Annecy Ultratrail World Championship (85km/5300m+) cca 10h,
 • Ultra Pirineu (DNF)

K dostání třeba zde.

Raidlight LazerDry 8l

Na úvod je třeba zmínit, že tento jediný batoh jsem si nekoupil, ale dostal. Což není důvod, proč jej tolik nosím. Oproti Salomonu nemá tolik vychytaný systém kapsiček, to je rozhodně věc, na které by měli v Raidlightu zapracovat. Lahvičky jsou menší (0,35l každá) a to na závody v horách stačí. Jiné lahve, než Raidlight, z kapes vypadávají (ty Raidlight jsou celkově širší, s širším hrdlem).

Madeira 2016

Madeira 2016

Batoh/vesta však sedí nejlépe. Je posazen výše na zádech, než ostatní modely a po utažení se ani nehne. Zakrývá menší část zad, tak by se běžec teoreticky mohl méně potit. To neposoudím, já se potím jako prase i bez batohu. Na zádech jsem ale poškrábaný nebyl a to bylo příjemné překvapení.

Vepředu jsou tedy dvě kapsy na lahve, v každé z nich kapsa menší na gely či jiné drobnosti. To překvapivě stačí. Radilight kombinuje s batohem i oblečení a tak na kraťasech či tričku najdete kapsy, do kterých se gel, či odpadek vejde.

Zadní kapsa je jedna velká, utahovací po stranách popruhem. Druhá menší je schovaná uvnitř. Do kapsy lze sáhnout, i když je batoh na zádech. Ne tak pohodlně, jako u Salomonu, ale jde. Co mi na batohu nejde, je připevnění hůlek. Možná má nějaký systém, ale já na něj nepřišel.  

 • Výhody: Perfektně sedí. Lehký. Dostatečně veliký, ale není to taška do školy.
 • Nevýhody: Nekompatibilita lahviček. Méně kapsiček pro drobnosti. Nešikovné (pokud nějaké) uchopení hůlek.

Účastnil se těchto výletů:

 • Madeira Ultra Skymarathon (48km/3500m+) cca 7h,
 • Glencoe Skyline (48km/4500m+) cca 9h,
 • Trans Peneda Geres (85km/5000m+) cca 11h,
 • Pyrenees Stage Run (250km/13000m+) cca 41h,
 • Hongkong Lantau 50k (DNF)

Raidlight je k dostání u norské mody.

Závěr

Batoh je důležitou součástí turistovy výstroje, ale rozhodně jeho význam nepřeceňujme. Závod vám nevyhraje a asi ani neprohraje. Nicméně vám může zpříjemnit přípravu i samotný zážitek z akce. Kdybych s běháním začínal, vybral bych si nějaký levnější. Ten bych jedno objemové období zkoušel a testoval. Zaměřil se na věci, které mi opravdu vadí a které jsem si jen myslel, že mi vadí. Věci, které bych naopak uvítal a chybí. No a až bych měl dostatek znalostí, šel bych už na jistotu zeptat se strýčka googla.

 

3 komentáře: „Evoluce rance

 1. Konečně jsem se dostala k tomu, abych si prostudovala tvou módní přehlídku. Předně super a díky moc za nic. A pak: Prosím tě, mám na tebe pár dotazů (jestli můžu – resp. co bych nemohla, ale kdybys mi odpověděl, budu ráda :-):
  1. Ten UD je ten největší? Já mám tu prostřední vestu a řeším, co vzít s sebou na záda na GGUT, protože jsem do něj s použitím hodně velký Síly s bídou narvala povinnou výbavu na zkrácenou trasu. Jelikož budu v případě, že budu mít běžecký bohy na svý straně, brousit limit, potřebuju něco, co mě bude s*át tak málo, jak jen to bude v daný situaci možný.
  2. S čím běhá Zuzka? Ona je samozřejmě mnohem útlejší, ale výškově, pokud si dobře pamatuju, mě tolik nepřevyšuje – mně totiž obvykle diskvalifikuje z koupě téměř čehokoliv fakt, že jsem relativně malá a jakmile nechci batoh s camelbekem (což nechci) o flašky na bocích si bouchám lokty a z UD vestičky mám kromě zad pokaždý sedřený a po pár hodinách i opravdu hodně nepříjemně otlačený klíční kosti.
  3. Co teda stojí za to vyzkoušet?
  (PS: Soft flask přeci do vestičky normálně dáš – jen víc utáhneš gumičky, ne? Já s nima normálně s běhám… Jo a pokud se nepletu UD v Čechách nikdy k sehnání nebylo – jestli se teda něco v posledních třech letech nezměnilo, což podle toho, co píšeš, nezměnilo.)

  • Ahoj, promiň, že jsem se k tomu dostal až teď. Nebudu lhát, zapomněl jsem. :)

   Ad 1) V době, kdy jsem batoh kupoval, to byl ten největší (https://ultimatedirection.com/pb-adventure-vest-2-0/). Teď jsem koukal, že u 3.generace, je ten PB dokonce 16l, to už mi přijde opravdu hodně. Já do něj (do verze 2.0, tedy oficiálně 12l) narval povinnou výbavu na ITT a to je myslím zatím největší, co jsem zažil (vedle klasiky ještě vodotěsně zabalené triko s dlouhým rukávem a kalhoty), rukavice, čepice, nesmeky. Je pravda, že jsem toho měl hodně i na sobě (3/4 + podkolenky, abych měl zakryté nohy – někdo měl kraťasy a dlouhé kalhoty navíc).

   Ad 2) Zuzka běží ty dlouhé se Salomon Slab 5l. A tam se jí vešlo všechno na Buff Epic – což bylo taky velký pytel věcí. Mě se moc líbí, má hodně kapes vepředu, softflasky a je odolnější, než ten 3l.

   Ad 3) Zuzka kouká přes rameno a doporučuje vyzkoušet ten Salomon 5l, že je univerzálnější. Ale ten Raidlight sedí lépe (ani se nehne). Na druhou stranu, Salomon má zadní kapsu přístupnou i bez sundání báglu – dosáhneš tam zepředu. :) Takže to chce zkusit.

   PS: Máš pravdu, jdou použít, ale pak mi tak hezky nekoukají ven abych z nich mohl popíjet bez držení. Tak, jak to jde u Salomonu. Já měl pocit, že jsem ten bágl viděl u Michala v Trailpointu, ale je možné, že se pletu. :)

   • Díky moc! On ten můj velmur má 7 litrů, takže to bude možná spíš problém v mezičlánku mezi vestou a balenými věcmi :-/ Nechcete udělat třeba na Trailove fotostory „jak sbalit povinnou výbavu“? Vsadím se, že bych nebyla jediná, komu by nějaký ten tip co a jak pomohl… Salomon vypadá dobře, jen je odporně drahej :-/ Ach jo. Ať žijí zásadní starosti všedního dne :-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.